Narzuta na łóżko – niezbędny element wyposażenia sypialni

narzuta na łóżko

Posiadanie łóżka w sypialni to wielka zaleta, między innymi dlatego, że nie trzeba posłania składać tak jak ma to miejsce w przypadku wersalek czy kanap z funkcją spania. Nie oznacza to jednak, że można i trzeba pozostawiać łóżko takim, jakie jest ono, gdy się je o poranku opuści! Warto zainwestować w narzutę, a można będzie cieszyć się wielką funkcjonalnością takiego elementu oraz estetyką, jaką zapewni.

Dlaczego warto kupić narzutę na łóżko?

Pierwszy i najważniejszy powód to możliwość estetycznego zasłania łóżka. Zagwarantować to może tylko estetyczna i wysokojakościowa narzuta na łóżko, wszelkie inne rozwiązania będą daleko mniej eleganckie i efektywne. Chowanie pościeli zabiera wiele czasu, przykrycie jej kocem nie prezentuje się dobrze, a przy tym pled, nieprzystosowany do takiego zadania, może szybko się zniszczyć w przypadku, gdy łóżko jest używane w ciągu dnia. Na rynku zresztą znaleźć można tak piękne narzuty na łóżko, że szkoda byłoby zrezygnować z posiadania takiego elementu, szczególnie gdy ma się piękny mebel i gustownie urządzoną sypialnię. Wówczas odpowiednie wykończenie będzie przysłowiową kropką nad „i”.

Jednak względy estetyczne nie są jedynymi, dla których narzuta na łóżko powinna znaleźć się w sypialni każdej szanującej się pani domu. Ważne są też względy praktyczne: przykrycie pościeli pozwala zachować porządek na łóżku i ład w otoczeniu. Rozkopana pościel wygląda fatalnie, zaś zaścielana bez przykrywania jej – mało elegancko. W dodatku zakrycie pościeli chroni przed jej brudzeniem się i kurzeniem (a to jest ważne szczególnie dla alergików). W przypadku zaś, kiedy w sypialni bywają nie tylko właściciele, jest to dyskretny sposób na zapewnienie sobie prywatności – wszak łóżko jest bardzo osobistym kawałkiem przestrzeni.

narzuty na sofy

Jaką narzutę wybrać?

W sklepach z pościelą znaleźć można tak szeroki asortyment tego rodzaju produktów, że łatwo o zawrót głowy! Oczywiście nikt nie twierdzi, że trzeba poprzestać na jednym produkcie. Można dobierać narzuty na łóżko na przykład do pościeli, ale też do pór roku. Kierując się tym drugim względem, w chłodne miesiące będzie się stawiać na grube i puszyste materiały, na przykład futrzane narzuty, zaś latem – na cienkie, chłodne i być może śliskie, jak choćby z satyny, które prezentują się niezwykle elegancko.

W grę wchodzą oczywiście bardzo różne kolory i wzory. Kiedy chce się rozświetlić sypialnię i optycznie ją powiększyć, warto wybrać jasny element. Ciemne wyposażenie łóżka jest zaś świetnym wyborem kiedy chce się zapewnić sobie estetyczny wygląd, bez widocznych zabrudzeń. W tym kontekście trzeba też pamiętać o walorach materiałów. Mniej podatne na zabrudzenia i łatwiejsze w czyszczeniu są śliskie powierzchnie, futrzane zaś czy inne porowate łatwiej „łapią” kurz i inne zabrudzenia.

Można też wybierać wśród narzut z przeróżnymi dodatkami, jak frędzle, hafty, pikowania, a nawet pompony, by dodać sypialni jeszcze bardziej niezwykłego charakteru. Wybór jest bardzo szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie.